Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
NAPOPRVÉ NEHOŘÍ? ZAPALTE HO ZNOVU. A znovu. A znovu.
Dřevěné knoty potřebují péči. Jestli toužíte po svíčce, u které stačí škrtnout sirkou a je hotovo, ta s dřevěným knotem asi nebude ta pravá. Může se totiž stát, že knot budete muset při prvním podpalu zapálit opakovaně, protože hořet nebude. Ačkoliv se to na první dobrou asi nezdá, palivem plamene je vosk, nikoli knot. Knotem je vosk dodáván plamínku. A knot dřevěný potřebuje chvíli času na to, aby do sebe rozpuštěný vosk nejprve nasál. Proto nevěstě hlavu, když knot po prvním zapálení zhasne. Prostě ho zapalte znovu. Třeba třikrát až čtyřikrát. Vosk se rozpustí, natáhne do knotu a při dalších podpalech už vás hoření trápit nebude.
PODPALUJTE SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM
Většího úspěchu při podpalování svíček s dřevěnými knoty dosáhnete se zapalovačem. Zapalovač totiž vytvoří větší a silnější plamen než sirka, což je, zejména při prvních podpalech, důležité.
Dřevěný knot je také potřeba zapalovat jiným způsobem než knot bavlněný. Aby se knot rozhořel v celé své kráse, musí být celý podpálen. Proto při zapalování vezměte svíčku do ruky a nahněte ji nad sirku nebo zapalovač tak, aby plamen „olizoval“ knot po celé jeho délce.
PRVNÍ PODPAL URČUJE CELÝ ŽIVOT SVÍČKY. Nepodceňujte paměť vosku.
Jakkoli zvláštně to zní, svíčka si pamatuje svoje první hoření. Vosk totiž disponuje jakousi voskovou pamětí nebo vzorcem chování. První rozehřátí vosku určí, jak se vosk bude rozpouštět dál.
Svíčku s dřevěným knotem proto poprvé zapalte, teprve až budete vědět, že jí můžete dát dostatečný čas na rozhoření se. Svíčka při prvním hoření musí vytvořit rovnoměrný rybníček po celém svém obvodu – to znamená, že svíčku můžete uhasit, když rozpuštěný vosk zaplaví svíci od okraje k okraji. Pokud svíčku sfouknete dřív, dá se předpokládat, že svíčka při dalším hoření vytvoří kráter kolem knotu. A při dalším hoření se kráter zvětší. A pří dalším zase… Po okrajích svíce budou zůstávat vrstvy tvrdého vosku a rozpouštět se bude jen část vosk uprostřed.
A právě krátery, nebo tunely, jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč má knot problém hořet. Knot v kráteru bývá velmi krátkým, tím pádem se složitěji podpaluje, ale hlavně v této „díře“ nemá dostatek kyslíku pro hoření.
NA DLOUHÉ HOŘENÍ NEMÁTE ČAS? Zvolte jinou svíčku.
DLOUHÉ A PŘÍLIŠ DLOUHÉ HOŘENÍ. Svíčku netrapte a netopte.
Extrémy nejsou nikdy dobře. A to platí i pro hoření příliš dlouhé. Pokud necháváte svíci zapálenou více jak 3 nebo 4 hodiny, pravděpodobně dochází k přehřívání vosku, pálení vonných látek a celkově ke krácení životnosti svíčky. Při dlouhém hoření také často dochází k tomu, že se knot ve vosku utopí. A to nechceme.
Pokud se tak stane, můžete vyzkoušet rozehřátý vosk odsát papírovým kapesníkem tak, aby byl knot pro příští zapálení dostatečně dlouhý. Většinou to pomůže, někdy ale ne.